Narzędia-Weterynaryjne.pl
Narzędia-Weterynaryjne.pl

Wczesne rozpoznanie dysplazji stawów biodrowych u psów

 

    O dysplazji stawów biodrowych napisano bardzo wiele artykułów, dlatego też nie będę wdawał się w aspekty techniczne czy też epidemiologiczne tego schorzenia. W tym krótkim artykule pragnąłbym zwrócić uwagę na sprawę, o której wielu lekarzy zapomina, a część po prostu nie zdaje sobie z niej sprawy, a mianowicie o zaletach wczesnej diagnostyki dysplazji stawów biodrowych.
    Wielu lekarzy głosi pogląd, iż pierwsze zdjęcia w kierunku dysplazji powinno się wykonywać dopiero w wieku 6 m-cy. Niestety – w tym momencie jest już częstokroć zbyt późno! Pierwsze zdjęcia RTG należy wykonywać już w 2-gim tygodniu życia. Pozwala to na rozpoczęcie leczenia poprzez zastosowanie relatywnie mało inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Wprzypadku rozpoznania dysplazji u szczenięcia do 20 tyg. życia możliwy jest zabieg polegający na zniszczeniu części (ok. 1/3) chrząstki spojenia łonowego. Zniszczona chrząstka, jest zastępowana tkanką kostną, co zapewnia specyficzny wzrost miednicy, prowadzący do nakrycia główek kości udowych przez panewkę kości miednicy. Zabieg jest mało inwazyjny i rekonwalescencja trwa zaledwie parę dni. Często zabieg ten jest łączony z pektinektomią (wycięcie m. pectineus) oraz nacinaniem mięśni przywodzicieli uda, w celu zmniejszenia przywodzenia kończyn i ich prawidłowego ustawienia (przy dysplazji, na skutek bólu, pies przyciąga do siebie nogi). Orientacyjny koszt zabiegu - ok 500-600 pln.
    Bardzo ważnym elementem w leczeniu i profilaktyce dysplazji są działania zachowawcze:
  • zapewnienie właściwego ruchu szczeniętom ras predysponowanych do tego schorzenia - pływanie, spacery (nie należy przeciążać stawów skakaniem, bieganiem itp. – jest to trudne szczególnie u młodych, aktywnych psów)
  • utrzymanie właściwej wagi (psiak powinien być względnie szczupły)
  • dbanie o dietę bogatą w składniki budujące chrząstki (chondroityna, glikozaminoglikany)
    Pamiętajmy - najważniejsze jest szybkie rozpoznanie - możemy zaoszczędzić sobie kosztów leczenia, a psiakowi bólu!
Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).