Narzędia-Weterynaryjne.pl
Narzędia-Weterynaryjne.pl
Reklama
Neutralizator - profesjonalny dezynfekant, pochłaniacz i neutralizator zapachów

Szczepienie fretek

Fretki cieszą się coraz dużym zainteresowaniem ze strony miłośników czworonogów. By uchronić je przed powszechnymi chorobami zakaźnymi  jak nosówka czy wścieklizna należy wdrożyć szczepienia profilaktyczne. Jeżeli mamy zamiar zabierać naszego pupila za granicę, obowiązują prawne obostrzenia dotyczące szczepień (głównie przeciwko wściekliźnie).

    Nosówka jest wywoływana przez Morbilivirus z rodziny Paramyxoviridae. Rezerwuarem są głównie niezaszczepione psy oraz zwierzęta dzikie podatne na tą chorobę. Zakażenie następuje za pośrednictwem wydzielin ciała; przenoszenie bezpośrednie lub poprzez wektory.
    Podstawowe szczepienie powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż w ósmym tygodniu życia; szczepimy dwukrotnie z czterotygodniowym odstępem; po roku następuje kolejne szczepienie kończące szczepienie podstawowe. Dawki przypominające powtarza się corocznie. Przykładowa szczepionka: Febrivac Dist.
    Wścieklizna – choroba zakaźna wywoływana przez  Lyssavirus z rodziny Rhabdoviridae. Przenoszenie głównie poprzez pogryzienie, kontakt z zainfekowaną śliną; stąd narażone będą tylko fretki z wolnym wybiegiem poza domem. Wymagania dotyczące fretek wyjeżdżających za granicę są identyczne jak te dla psów czy kotów.
    Pierwsze szczepienie nastąpić powinno po 13 tygodniu życia. Powtarzanie coroczne. Przykładowa szczepionka: Nobivac T.
Kiedyś szczepiono fretki przeciwko parwowirozie; jednak ze względu na to, że fretki nie chorują na tą chorobę – a na analogiczną tzw. chorobę aleucką, przed którą szczepionka na parwowirozę nie zabezpiecza - od szczepień tych odstąpiono.

      
                      
            

Informacje te zostały zgromadzone podczas realizowania bloku Heimtiere/Gesundheitsvorsorge na LMU Monachium.

stud.wet. Katarzyna Paździor

Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).