Sterylizacja zwierzÄ…t - krzywda czy dobry uczynek?

Zabieg sterylizacji uzwierząt towarzyszących, mimo swoich niewątpliwych zalet, budzi jeszcze wiele kontrowersji wśród właścicieli zwierząt. Związane jestto głównie z wieloma mitami i nieuzasadnionymi obawami. Właściciele przekonani o konieczności posiadania przez sukę przynajmniej jednego miotu w życiu, obawiają się wyrządzić zwierzęciu krzywdę, pozbawiając go możliwości rozrodczych poprzez skomplikowaną i niezgodną z naturą operację, której następstwem może być otyłość i zaburzenia w zachowaniu pupila. Otóż nie jest to prawda. My - lekarze weterynarii, jesteśmy zobowiązani pomagać zwierzętom, a nie wyrządzać im krzywdę i okaleczać na całe życie. Pogląd, propagowany przez nas, o słuszności wykonania zabiegu sterylizacji u zwierząt nie przeznaczonych do hodowli, jest poparty wiedzą uzyskaną w czasie sześcioletnich studiów weterynaryjnych, licznych sympozjów naukowych i doniesień autorytetów z dziedziny medycyny weterynaryjnej oraz wieloletnimi badaniami prowadzonymi przez instytuty naukowe w kraju iza granicą.

 

Fot. 1 Sterylizacja to bardzo poważny zabieg chirurgiczny, wymagajacy bezwzględnej czystości.


    ZwierzÄ™ta domowe (gÅ‚ownie psy i koty) potrafiÄ… same myÅ›leć, ale ich myÅ›lenie jest dość proste i logiczne, zupeÅ‚nie inne niż nasze ludzkie. Wielu rzeczy nie potrafiÄ… sobie wyobrazić, nie potrafiÄ… też wybiegać myÅ›lami w przyszÅ‚ość i myÅ›leć perspektywicznie - żyjÄ… z dnia na dzieÅ„ i kierujÄ… siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie instynktem samozachowawczym. Dlatego ważne decyzje o ich życiu muszÄ… podejmować ich wÅ‚aÅ›ciciele, którzy zdecydowali siÄ™ na opiekÄ™ nad nimi.
    Najważniejszym postulatem przemawiajÄ…cym za sÅ‚usznoÅ›ciÄ… zabiegu sterylizacji jest zaoszczÄ™dzenie stresu rozrodczego naszym pupilom. W okresie godowym organizm zwierzÄ…t wytwarza wiele hormonów pÅ‚ciowych, powodujÄ…cych dojrzewanie komórek rozrodczych, ale również wyzwalajÄ…cych jeden z najsilniejszych zwierzÄ™cych instynktów - instynkt rozmnażania. Pod wpÅ‚ywem tego instynktu samice stajÄ… siÄ™ atrakcyjne dla samców i zwierzÄ™ta za wszelkÄ… cenÄ™ próbujÄ… znaleźć partnera. Zarówno psy, jak i suki przestajÄ… sÅ‚uchać swoich wÅ‚aÅ›cicieli na spacerach, staja siÄ™ bardziej agresywne, niszczÄ… mieszkanie, nie czujÄ… gÅ‚odu, ani strachu przed obcymi miejscami, sÄ… skÅ‚onne do ucieczek i walk, co skoÅ„czyć siÄ™ może niejednokrotnie kalectwem lub Å›mierciÄ… osobnika. Kocury potrafiÄ… zdemolować mieszkanie oraz znaczyć teren oddajÄ…c cuchnÄ…cy mocz w miejscach, w których nigdy tego nie robiÅ‚y, mogÄ… oddalać siÄ™ od miejsca zamieszkania nie powracajÄ…c przez kilka dni i toczyć walki o terytorium z innymi kocurami, co również może doprowadzić do kalectwa i Å›mierci zwierzÄ™cia. Kocice nÄ™kajÄ… swoich wÅ‚aÅ›cicieli nienaturalnymi zachowaniami, gÅ‚oÅ›nym miaÅ‚czeniem oraz pomiaÅ‚kiwaniem, któr emoże trwać caÅ‚ymi dniami, a nawet w nocy. ZwierzÄ™ta sterowane w tensposób poprzez nadrzÄ™dne instynkty bardzo siÄ™ mÄ™czÄ… niemogÄ…c zaspokoić potrzeby zachowania gatunku.
    Kolejnym postulatem, którym powinniÅ›my siÄ™ kierować, jest niedopuszczanie do niekontrolowanego rozmnażania zwierzÄ…t. ZwierzÄ™ta nie potrafiÄ… same kontrolować urodzeÅ„,a niewysterylizowana suka, bÄ…dź kotka, kierujÄ…c siÄ™ instynktem zachowania gatunku potrafi dwa razy w roku zajść w ciążę i wydać do 12 potomków w jednym miocie. Warto zastanowić siÄ™, czy każde spoÅ›ród takiej liczby urodzonych zwierzÄ…t znajdzie nowy domoraz w jakie rÄ™ce trafi. CzÄ™sto widać na ulicach bezpaÅ„skie zwierzÄ™ta waÅ‚Ä™sajÄ…ce siÄ™ w poszukiwaniu jedzenia. Natomiast wiÄ™kszość schronisk dla bezdomnych zwierzÄ…t jest przepeÅ‚nionych i ze wzglÄ™dów finansowych usypia siÄ™ setki niechcianych zwierzÄ…t rocznie! Sterylizacja ograniczajÄ…c liczbÄ™ urodzin przyczynia siÄ™ do zmniejszenia skali tego dramatycznego problemu.
    Innym postulatem, o którym warto również wiedzieć, jest ograniczenie rozprzestrzeniania siÄ™ chorób zakaźnych i pasożytniczych w naszym Å›rodowisku. BezpaÅ„skie zwierzÄ™ta, nad którymi nie ma jakiejkolwiek opieki i kontroli, sÄ… istnym rezerwuarem różnych chorób infekcyjnych i inwazyjnych, a przez przemieszczanie siÄ™ w różne miejsca odpowiadajÄ… za rozsiewanie tychchorób w Å›rodowisku, co stanowi potencjalne zagrożenie epidemiologiczne dla innych zwierzÄ…t i czÅ‚owieka (choroby odzwierzÄ™ce).
    Ostatnim postulatem jest zdrowie naszych zwierzÄ…t domowych. Sterylizacja zwiÄ™ksza szansÄ™ na przedÅ‚użenie życia pupila, ponieważ zmniejsza ryzyko powstawania procesów nowotworowych ukÅ‚adu rozrodczego u samic i samców oraz procesów nowotworowych gruczoÅ‚u mlekowego u samic, bÄ™dÄ…cych efektem intensywnej ekspozycji tych narzÄ…dów w okresie godowym na hormony pÅ‚ciowe oraz ich dużej eksploatacji podczas czÄ™stychi mnogich ciąż. Zabieg ten eliminuje także wystÄ™powanie ciąży urojonej u samic, która spowodowana jest przede wszystkim instynktem zachowania gatunku, lecz także może wynikać z zaburzeÅ„ hormonalnych w organizmie.
    Warto również przedstawić wyższość sterylizacji nad stosowaniem preparatów antykoncepcyjnych. Antykoncepcja hormonalna u zwierzÄ…t, głównie ze wzglÄ™du na wygodÄ™ wÅ‚aÅ›cicieli, jest stosowana w przypadku podaży iniekcyjnej raz na kwartaÅ‚ lub raz na pół roku, natomiast w przypadku podaży doustnej raz w tygodniu lub raz nadwa tygodnie. Aby utrzymać skutecznie dziaÅ‚ajÄ…ce stężenie hormonów pÅ‚ciowych w okresie pomiÄ™dzy podaniami preparatu ,zastosowana dawka hormonów pÅ‚ciowych musi być bardzo wysoka, co może niekorzystnie wpÅ‚ywać na samopoczucie zwierzÄ™cia, ale także może skutkować powstawaniem z czasem różnychprocesów chorobowych (zaburzenia hormonalne, ropne zapaleniemacicy, procesy nowotworowe narzÄ…dów rozrodczych i gruczołów mlekowych). Również przy stosowaniu preparatów w tak dużych odstÄ™pach czasu, należy bezwzglÄ™dnie pamiÄ™tać o regularnym terminie podania każdej dawki, gdyż zaburzenie harmonogramu terapii antykoncepcyjnej może skutkować brakiem efektywnego dziaÅ‚ania preparatów. Sterylizacja jest natomiast chirurgicznym pozbawieniem zwierzÄ™cia narzÄ…du rozrodczego (w caÅ‚oÅ›ci lub jego głównego elementu), co daje bezpÅ‚odność i uniemożliwia zajÅ›cie w ciążę już do koÅ„ca życia zwierzÄ™cia, ale nie przynosi żadnych negatywnych konsekwencji dla organizmu. Sterylizacja poprzez usuniÄ™cie narzÄ…dów rozrodczych (jajników,bÄ…dź jÄ…der) nie pozbawia jednak zwierzÄ™cia jedynego źródÅ‚a hormonów pÅ‚ciowych, ponieważ hormony te wytwarzane sÄ… również w innych narzÄ…dach (np. kora nadnerczy), gdzie nastÄ™puje ich synteza w odpowiedniej dawce umożliwiajÄ…cej normalne funkcjonowanie organizmu zwierzÄ™cia danej pÅ‚ci.

    Sterylizacja nie zmienia charakteru zwierzÄ™cia, ani nie prowadzi do zaburzeÅ„ zdrowotnych w jego organizmie. OczywiÅ›cie, jak każdy zabieg chirurgiczny, niesie za sobÄ… pewne ryzyko, ale jest to jeden z najbardziej bezpiecznych zabiegów wykonywanych rutynowo u obydwu pÅ‚ci. SterylizacjÄ™ powinno siÄ™ przeprowadzać u zwierzÄ…t mÅ‚odych, po zakoÅ„czonych cyklach szczepieÅ„ i odrobaczaÅ„. Najbardziej odpowiedni wiek dla tego zabiegu dla samic to 3-6 miesiÄ…c (przed pierwszÄ… cieczkÄ…/rujÄ…), a dla samców to6-8 miesiÄ…c życia, gdyż zwierzÄ™ nie osiÄ…ga wtedy jeszcze peÅ‚nej dojrzaÅ‚oÅ›ci pÅ‚ciowej, natomiast jego organizm jest już wystarczajÄ…co rozwiniÄ™ty, aby można byÅ‚o bezpiecznie wykonać zabieg. Zabieg ten można również wykonać u zwierzÄ…t starszych, nawet w podeszÅ‚ym wieku, jeÅ›li istniejÄ… wskazania i stan zdrowia zwierzÄ™cia pozwala na zastosowanie narkozy. Na zabieg sterylizacji powinien zdecydować siÄ™ każdy wÅ‚aÅ›ciciel, jeżeli nie przeznacza swojego zwierzÄ™cia do celów hodowlanych. Zabieg ten jest dobrym uczynkiem dlazwierzÄ™cia, jest również korzystny dla wÅ‚aÅ›ciciela, gdyż zwierze zwraca na niego wiÄ™kszÄ… uwagÄ™ i nie sprawia wielu niepotrzebnych problemów zarówno zdrowotnych, jaki wychowawczych.

 

Lecznica dla ZwierzÄ…t HOMEOPATIA
lek.wet. Adam Czerwiński
stud.wet. Marcin Czerwiński
http://www.lecznica-homeopatia.pl




Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).