Wygraj walkę z wirusami
Wygraj walkę z wirusami
Reklama
Neutralizator - profesjonalny dezynfekant, pochłaniacz i neutralizator zapachów

Specyficzne wymagania żywieniowe kotów

Czy Twój kot odżywia się prawidłowo?

 

W domach na całym świecie mieszka coraz więcej kotów, stale rozpieszczanych przez swych właścicieli. Nieodłącznym elementem właściwej opieki nad nimi jest odpowiedniej jakości żywienie, dostosowane do ich specyficznych wymagań pokarmowych. Niezależnie od tego czy kot jest wysterylizowany, długowłosy, wybredny czy przewlekle chory – istnieje dla niego rozwiązanie żywieniowe, które gwarantuje dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych, zapewniających długie i radosne i życie.

Powszechnie wiadomo, że koty są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie: bywają grymaśne i niektórzy właściciele uważają, że trudno je zadowolić. Co jest powodem takich zachowań? Koty mają dwa do trzech razy więcej kubków smakowych niż psy. Preferują pokarmy, które się nie kleją i łatwo je rozgryźć, które mają wyrazistą strukturę i łatwo je połknąć. Jeżeli koty nie chcą zjadać oferowanego im pokarmu, może to być także związane ze stresem, nieodpowiednim zapachem lub nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z jego przyjmowaniem.

„Jako, że pożywieniem potomków naszych domowych kotów były małe gryzonie, koty są naturalnie przystosowane do zjadania kilku niewielkich posiłków w ciągu doby, także w nocy. Budowa ich przewodu pokarmowego wskazuje, że są w znacznie większym stopniu mięsożercami niż psy, dlatego mają zmysł smaku bardziej wyczulony na mięso i nie wyczuwają obecności cukrów w pokarmie” powiedział dr Michał Jank z Zakładu Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Hill’s Pet Nutrition. „Bardzo ważne jest żywienie pełnowartościowym i odpowiednio zbilansowanym pokarmem, ponieważ oprócz dużych ilości białka koty potrzebują takich składników, jak tauryna, witamina A czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe.”

Wokół żywienia kotów nadal istnieje wiele mitów. Spróbujemy rozwiać chociaż niektóre z nich:
  • Dorosłe koty nie powinny pić mleka, ponieważ może ono powodować biegunkę.
  • Koty nie powinny jeść pokarmu dla psów – zwiększa on ryzyko rozwinięcia się kamicy moczowej.
  • Pokarmy wegetariańskie nie są odpowiednie dla kotów – koty są mięsożerne.
  • Żywienie oparte na podawanie surowego mięsa może spowodować osteoporozę u kotów z powodu nieodpowiedniego stosunku wapnia do fosforu.
Producenci wysokiej jakości pokarmów dla zwierząt często idą znacznie dalej, aby spełnić specyficzne potrzeby pokarmowe kotów. Koty wysterylizowane mają niższe zapotrzebowanie energetyczne i są narażone na wyższe ryzyko kamicy moczowej. U takich kotów korzystne będzie podawanie karm Hill’s Neutered Cat, które mają niższą zawartość tłuszczu i kontrolowany poziom składników mineralnych, aby utrzymać prawidłowe pH moczu.

Koty długowłose, które utrzymują higienę poprzez wylizywanie swej sierści, mogą mieć problemy wynikające z powstawania w żołądku kul zbitych włosów. Karmy Hill’s Hairball Control ułatwiają ich przechodzenie przez przewód pokarmowy i wydalanie.

U wielu kotów rozwija się także kamień nazębny. Karmy Hill’s Oral Care zawierają więcej włókna pokarmowego o specjalnej strukturze, składają się z większych kawałków i podczas rozgryzania usuwają osady z zębów.

Właściciele kotów, które chorują na kamicę moczową, mogą poprosić lekarza weterynarii o wypisane diety Hill’s Prescription Diet c/d. Ta dieta lecznicza zawiera ograniczoną ilość sodu oraz kontrolowane ilości składników mineralnych, a ponadto zawiera także kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią przed zapaleniem pęcherza moczowego.

„Obecnie największym wyzwaniem w żywieniu kotów staje się optymalne żywienie kotów wysterylizowanych/wykastrowanych,“ mówi dr Michał Jank. „Zabieg ten staje się coraz popularniejszy, a niestety predysponuje do otyłości i kamicy moczowej. Dlatego po sterylizacji kota zmiana rodzaju podawanej mu diety jest koniecznością, jeżeli chcemy uniknąć poważnych powikłań. A ponieważ o żywieniu decydują wyłącznie właściciele zwierząt, należy do nich apelować, aby nie narażali zdrowia swych kotów poprzez podawanie im nieodpowiedniego pokarmu.

 

Artykuł umieszczony dzięki uprzejmości firmy Hill's Pet Nutrition

Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).