Narzędia-Weterynaryjne.pl
Narzędia-Weterynaryjne.pl
Reklama
Neutralizator - profesjonalny dezynfekant, pochłaniacz i neutralizator zapachów

Polski weterynarz z misją w Panamie

 

W maju 2011 została zorganizowana wyprawa, której celem było wsparcie fundacji Spay Panama Yes podczas Akcji Sterylizacji Zwierząt. Głównym sponsorem wyjazdu była firma Vetoquinol – dzięki niej możliwe było wysłanie na miejsce akcji jednego z naszych polskich lekarzy weterynarii.

Spay Panama Yes to stowarzyszenie działające na rzecz ograniczania populacji zwierząt bezdomnych na obszarze całej Panamy (nierzadko również krajów i wysp sąsiadujących). Głównym zadaniem organizacji są regularne akcje podczas których przeprowadza się zabiegi chirurgicznej sterylizacji psów i kotów. Ponadto Spay Panama zajmuje się leczeniem i hospitalizowaniem zwierząt, które zostały przygarnięte z ulicy (opiekę finansuje fundacja i usługi są świadczone bez dodatkowych opłat). W projekcie sterylizacji zwierząt biorą udział lekarze weterynarii - wolontariusze z obszaru Panamy oraz ochotnicy z całego świata.

W ciągu dziesięciu lat pracy fundacji udało się poddać zabiegowi 34 938 psów i kotów (ta liczba rośnie z każdym kolejnym dniem akcji). Operacje są wykonywane zarówno w klinice, jak i poza nią – w wioskach nie skomunikowanych z resztą kraju.

 

Chirurdzy podczas terenowej akcji sterylizacji

Majowa akcja odbyła się w Pakorze, dzielnicy Las Garzas - miejscowości oddalonej ok. 60 km od centrum Panama City. Wzięło w niej udział około 30 ochotników w tym zespół siedmiu lekarzy weterynarii. Sprawny podział na trzy zespoły – opiekę przedoperacyjną, zespół operujący oraz opiekę pooperacyjną – umożliwił wykonanie w ciągu 6 godzin… 177 zabiegów sterylizacji psów i kotów. Ogromna ilość zwierząt zoperowanych w takim krótkim czasie to zasługa stosowanej metody ‘quick spay’ – szybkiej sterylizacji.

Quick spay zakłada minimalną inwazyjność poprzez niewielkie nacięcie, manipulacje w jamie brzusznej za pomocą haków oraz szycie materiałami monofilamentowymi. Dzięki temu przeszkolony chirurg jest w stanie wykonać zabieg sterylizacji suni w 10 -12 min a czas podobnego zabiegu u kotki jest o połowę krótszy. Metoda quick spay znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie w walce z bezdomnością zwierząt wymagana jest szybka i wydajna praca w niejednokrotnie prymitywnych warunkach.

Fundacja Spay Panama może działać dzięki pomocy wolontariuszy, ludzi dobrej woli z całego świata.

W Panamie problem bezdomności zwierząt jest bardzo duży
Obrzeża panamskiej dżungli
Czekając na zabieg
Pakora, Las Garzas 2011

Jesteś lekarzem weterynarii ?

Na świecie wiele jest miejsc, w których ten zawód jest na wagę złota…
Panama, Fiji, Samoa, Peru, Indie, Bali… to miejsca gdzie każdego dnia potrzebna jest pomoc i umiejętności wspierające walkę z ciągle rosnącą liczbą bezdomnych zwierząt.


Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).