Wygraj walkę z wirusami
Wygraj walkę z wirusami
Reklama
Neutralizator - profesjonalny dezynfekant, pochłaniacz i neutralizator zapachów

Podstawowe wiadomości o żywieniu psów i kotów

 

    Żywienie psów  powinno odpowiadać wszystkim normom ich zapotrzebowania na energię, składniki pokarmowe, składniki mineralne i witaminy. Zwierzęta, które otrzymują wszystko, co jest im potrzebne, odwdzięczają się dobrą służbą, żywym zachowaniem i odpornością na choroby...

     Psy są zwierzętami mięsożernymi, dlatego większość pokarmu dorosłego osobnika powinno stanowić mięso. Ale jak wiadomo mięso nie zawiera wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, dlatego należy do niego dodawać również produkty mleczne, zbożowe, warzywa oraz suchą karmę. Tak skomponowany pokarm pozwoli dostarczyć zwierzęciu białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i sole mineralne, ale ich zawartość w poszczególnych składnikach jest różna, jak różna jest też indywidualna przyswajalność organizmu, więc utrzymanie zbilansowanej diety może być kłopotliwe. Dlatego powinno się podawać zwierzęciu również gotowe kompleksy witaminowe i składniki mineralne, gdyż nie zawsze jest się mu w stanie zapewnić ich odpowiednią ilość w karmie. O ich indywidualnym doborze najlepiej poradzić się lekarza weterynarii.
    Do picia należy podawać czystą wodę. Miska ze świeżym napojem powinna być zawsze dostępna dla zwierzaka, gdyż zapotrzebowanie jest indywidualne i zależy od zawartości wody w pokarmie oraz od warunków otoczenia. Zwierzę, szczególnie młode może pić także mleko pod warunkiem, że nie wywołuje ono u niego biegunek lub reakcji alergicznych (alergia na białko wołowe).

    Zwierzęta dorosłe i zdrowe, żyjące w normalnych warunkach powinny otrzymywać jeden do dwóch posiłków dziennie, zawsze o tej samej porze, gdyż okresy aktywności trawienia oraz wydzielania soków żołądkowych i jelitowych dostosowują się do czasu karmienia.

Zwierzęta dorosłe i zdrowe, obciążone dodatkowym wysiłkiem
• Psom pracującym powinno się w miarę zapotrzebowania zwiększyć dawkę pokarmową dodając do niej komponenty wysokoenergetyczne. W takich wypadkach zaleca się podzielić dawkę dzienną na dwie do trzech porcji i podawać ją odpowiednio częściej, ale w ustalonych porach dnia. Zalecana jest również regularna kontrola masy ciała.
• Zwierzęta w okresie ciąży mają wzmożone zapotrzebowanie nie tylko na energię, ale również na związki biologicznie czynne, składniki pokarmowe, związki mineralne i witaminy. Te zwiększone ilości są niezbędne organizmowi ciężarnej matki do prawidłowego przebiegu ciąży, do pokonywania wysiłku  związanego z własnym ruchem, potem wysiłku związanego z porodem, a następnie do produkcji mleka, a wraz z nim oddawania dużej ilości składników pokarmowych, mineralnych i witamin ssącym szczeniętom, czy kociętom. W okresie pierwszych trzech tygodni ciąży podaje się normalne dawki karmy, natomiast od trzeciego tygodnia dawkę pokarmową należy zacząć stopniowo zwiększać zależnie od indywidualnych potrzeb, podając ją od dwóch do trzech razy dziennie przez cały okres ciąży i karmienia. Zalecana jest również regularna kontrola masy ciała.

    Zwierzęta młode(szczenięta) po odsadzeniu od matki powinny być karmione od czterech do sześciu razy dziennie, przede wszystkim pokarmami mlecznymi, do których stopniowo można dołączać produkty zbożowe i delikatne mięso. Należy pamiętać, aby pożywienie szczeniąt jak najbardziej odpowiadało wartości mleka matki, tzn.  pokrywało wysokie zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe oraz zawierało komponenty o wysokiej wartości biologicznej i wysokiej strawności. U dorastających szczeniąt można powoli wprowadzać tradycyjne pokarmy dla zwierząt dorosłych, pamiętając o stosowaniu kompleksów witaminowych, które są niezbędne w tym najważniejszym okresie rozwoju.

     Zwierzęta chore muszą otrzymywać pokarm dostosowany do szczególnego stanu organizmu, przewidujący odmienny przebieg przemiany materii chorego zwierzęcia, a zarazem wspomagający organizm i ułatwiający powrót do zdrowia. Posiłki powinny być delikatne, najlepiej gotowane o luźnej konsystencji, wzbogacone o niezbędne substancje energetyczne, elektrolity i witaminy. Powinno się je podawać w niewielkich ilościach, ale często – zależnie od stanu zdrowia.

    Zwierzęta starzejące się mają mniejszą wydajność organizmu, tempo przemiany materii obniża się, a zapotrzebowanie na energię spada przy wzrastającym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe i związki biologiczne czynne. W podeszłym wieku następują również nieodwracalne zmiany w błonie śluzowej przewodu pokarmowego powodujące zakłócenia w trawieniu i wchłanianiu. Dlatego w celu odciążenia przewodu pokarmowego dzienną dawkę karmy należy zmniejszyć i podzielić na trzy lub cztery porcje, unikając produktów wysokobiałkowych i trudno strawnych składników balastowych, a dużą uwagę zwracając na witaminy.

    Zwróćmy uwagę również aby pokarm podawany był o temperaturze pokojowej w czystych miskach, gdyż zalęgające resztki pokarmowe są dobrą pożywką dla bakterii. Nie należy również podawać odpadków ani kości, gdyż mogą one uszkadzać przewód pokarmowy!
    Przy prawidłowym żywieniu zwierząt należy pamiętać również, aby pokarm podawać regularnie o wyznaczonych do tego celu porach, niemożna natomiast udostępniać zwierzęciu miski z pokarmem bez ograniczeń przez cały dzień, gdyż prowadzi to do rozregulowania procesów metabolicznych, otyłości, a następnie do wielu groźnych chorób, tj. kamicy nerkowej, kamicy wątrobowej, niewydolności krążenia i cukrzycy! Nie zapomnijmy również zapewnić naszemu zwierzakowi ruchu, który niezbędny jest do prawidłowej przemiany materii, właściwego rozwoju i wzrostu oraz utrzymania dobrej kondycji fizycznej!


Lecznica dla Zwierząt HOMEOPATIA
lek.wet. Adam Czerwiński
stud.wet. Marcin Czerwiński
http://www.lecznica-homeopatia.pl


   Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).