Narzędia-Weterynaryjne.pl
Narzędia-Weterynaryjne.pl
Reklama
Szampon dla psów i kotów z naturalnymi odżywkami Pearl Cosmetics

Owczarek niemiecki


Rys historyczny

   Owczarek niemiecki jest zaliczany do 1 grupy FCI (psy pasterskie). Ich historia sięga aż 1899r. Pracę nad hodowlą tych psów zapoczątkował wielki miłośnik czworonogów, Max von Stephanitz. Pierwszym psem, który dał początek tej rasie był Horand von Grafrath- zakupiony na wystawie zwierząt gospodarskich.  Swe wizje rasy, założenia hodowlane zapisał w monografii  „ Der Deutsche Schaferhund ”.

Hill od Basiora

Obecnie owczarki niemieckie są najpopularniejszymi psami na świecie. Liczba tych psów (rodowodowych, zarejestrowanych w księgach hodowlanych) wynosi ponad milion. Natomiast czworonogów tej rasy (bez rodowodu) jest o wiele wiecej.
 
Wzorzec i charakter rasy
Stowarzyszenie od Hodowli owczarka Niemieckiego ustaliło jeden wzorzec tej rasy. Wzorzec ten obowiązuje od 1994 r.
Owczarek powinien być zrównoważony, mieć mocny charakter, popęd do walki, nieagresywny, pewny siebie, naturalny, czujny i posłuszny, odważny. Te cechy sprawiają, że jest on zarówno dobrym stróżem jak i przyjacielem. Dobrze wychowany owczarek nie sprawia problemu właścicielom. Nierzadko zżyty z właścicielem pies rzuca się do obrony właściciela. W stosunku do dzieci jest łagodny i bardzo troskliwy. Jako pies jest żywiołowy, wesoły. Oprócz tego jest bardzo podatny na szkolenie.
W obecnych czasach nadal gdzieniegdzie można zauważyć owczarka pilnującego stada. Jednak częściej jest on przyjacielem rodziny. Policja również ceni tą rasę, gdyż są one doskonałe w odnajdywaniu zaginionych osób.

Wygląd i pielęgnacja

Owczarki są stosunkowo dużymi psami. Psy tej rasy osiągają wysokość w kłębie 60-65cm i ważą 30-40 kg, natomiast suki mają od 55cm- 60cm w kłębie, a ważą 22-32 kg. Te czworonogi żyją do 13 lat. 
Szczeniaki z początku są prawie całe czarne z nielicznymi brązowymi znaczeniami. Dopiero po zmianie okrywy włosowej szczeniak wybarwia. Dorosły owczarek powinien mieć maść brązowo- podpalaną. Spotyka się również osobniki o białym i czarnym umaszczeniu. Jednak taki kolor sierści jest wadą u tych psów, gdyż znacznie odbiega od wzorca. Owczarki mają brązowe oczy w kształcie migdałów.

   W hodowli występują dwie odmiany owczarków niemieckich: długowłosa i krótkowłosa.
Rozmnażane tych psów nie jest skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o wyborze rodziców bez wad, chorób genetycznych np. dysplazji. Młodym owczarkom dajemy  dobrej jakości suchą karmę lub sami gotujemy. Gotując jednak trzeba pamiętać o doborze składników by zaspokoić wszystkie potrzeby rosnącego psa.
Sierść owczarka nie wymaga tylu zabiegów pielęgnacyjnych co np. yorka. Owczarka czeszemy raz w tygodniu, natomiast w okresie linienia robimy to codziennie. Kąpiel powinna odbywać się tylko w razie potrzeby lub jeśli weterynarz zaleci częstsze mycie psa.

O bezdomności słów kilka
Mimo, iż owczarki są tak popularnymi psami coraz częściej trafiają do schronisk. Ludzie pozbywają się ich, gdyż chcą mieć bardziej „nowoczesne” i rzadkie rasy. Do pomocy tym cudownym psiakom ruszyła fundacja Owczarek w Potrzebie (WWW. owczarki. eu ). Mają oni na celu znalezienie domu niechcianym owczarkom.

Pandur z Jordanowa
Ola Kasjaniuk

 
Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).