Wygraj walkę z wirusami
Wygraj walkę z wirusami
Reklama
Szampon dla psów i kotów z naturalnymi odżywkami Pearl Cosmetics

Osobowość kota

Ludzie kochają psy, ponieważ te lubią się uczyć, są lojalne, posłuszne i łatwo się przystosowują… Z drugiej strony, coraz więcej osób traci głowę dla kotów, doceniając ich osobowość, niezależność, żywotność, elegancję i, na pierwszy rzut oka, spokojny tryb życia.

„Jeśli chcesz zaprzyjaźnić się ze swoim kotem, poświęcaj mu czas i uwagę już kiedy jest małym kociakiem ”, mówi behawiorystka lek. wet. Jagna Kudła w czasie spotkania zorganizowanego przez Hill’s Pet Nutrition. „Koty kochają rytuały. Codziennie powtarzające się czynności, takie jak zabawa, karmienie, pieszczoty o stałych porach dają im poczucie bezpieczeństwa“, dodaje.

Okres od trzeciego do dziewiątego tygodnia życia kociaka, jest najważniejszy dla jego rozwoju. Kot często przebywa jeszcze wtedy w domu hodowcy, gdzie przyszedł na świat.To bardzo ważne, aby poznawał otoczenie w towarzystwie rodzeństwa i spokojnej mamy. To właśnie ona daje do zrozumienia kociętom, które sytuacje są bezpieczne, a czego należy unikać. W tym czasie kocię uczy się odpowiednich zachowań, niezbędnych w jego dalszym życiu. Kiedy kociak już trafi do naszego domu, trzeba zwrócić szczególną uwagę na jego rozwój fizyczny oraz bezpieczny ale częsty kontakt z ludźmi w różnym wieku, o różnym wyglądzie. Podczas zabawy kocięta uczą się komunikacji ze swym właścicielem i nawiązują relacje ze środowiskiem. Aktywność jest także niezbędna dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia.

Chcąc wyhodować szczęśliwego kota, należy zwrócić szczególną uwagę na jego podstawowe potrzeby. „Koty potrzebują ruchu, zabawy, miejsca do odpoczynku oraz do drapania pazurami, a także toalety” wyjaśnia Martin Šanda, wieloletni hodowca kotów. „Opieka nad kotem i jego żywienie musi być dostosowane do rasy, wieku oraz środowiska, w którym żyje” dodaje Šanda.
Sterylizacja / kastracja staje się powszechnym elementem opieki nad kotami. Zabieg ten osłabia silne zachowania płciowe i terytorialne kotów, które są nieprzyjemne zarówno dla kota jak i jego właściciela, szczególnie w mieszkaniach. Wysterylizowany / wykastrowany kot jest spokojniejszy, bardziej podatny na pieszczoty i tolerancyjny dla innych kotów. Aby jednak zrekompensować spowolnienie metabolizmu po wykonaniu zabiegu, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego żywienia, które pozawala na uniknięcie nadmiernego przyrostu masy ciała, mogącego prowadzić do cukrzycy i innych poważnych chorób. Karma Hill’s Neutered Cat, opracowana  została specjalnie dla kotów wysterylizowanych / wykastrowanych.

Zdarza się, że nasi pupile wysyłąją nam komunikaty o tym, że coś w ich otoczeniu lub organizmie  dzieje się nie tak jak trzeba. Swoją frustrację objawiają  m.in. poprzez agresję w stosunku do właściciela lub innych kotów, załatwianie się poza kuwetą, znaczenie terenu lub samouszkodzenia. „Zaburzenia te zazwyczaj są skutkiem stresu i dyskomfortu, na jaki koty są narażone żyjąc w środowisku zmienionym przez człowieka. Właściciel powinien jak najszybciej ustalić przyczynę stresu i ją usunąć. Jeżeli jego wysiłki nie przyniosą skutku, problem należy skonsultować z lekarzem weterynarii specjalizującym się w terapii zaburzeń zachowania zwierząt” mówi lek. Wet. Jagna Kudła.

Jeżeli koty nie zachowują porządku, stres nie musi być jedyną przyczyną. Kuweta powinna znajdować się w odpowiednim miejscu i być regularnie czyszczona. Jeżeli w domu jest kilka kotów, każdy powinien mieć swoją kuwetę lub najlepiej, aby kuwet było o jedną więcej niż liczba kotów. Jeżeli to nie pomaga, należy zastanowić się co może być przyczyną dyskomfortu u kota i spróbować usunąć ten problem. 

 

Artykuł umieszczony dzięki uprzejmości firmy Hill's Pet Nutrition
Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).