Wygraj walkę z wirusami
Wygraj walkę z wirusami

Kleszcze

    Nadeszła wiosna, najpiękniejsza pora roku. Wraz z nią obudziły się do życia największe wampiry XXI wieku kleszcze.

    Kleszcze są to drobne pajęczaki żyjące w lasach, parkach, zakrzewionych łąkach.
    Do swojego rozwoju potrzebują żywiciela ciepłokrwistego którym mogą być nasze zwierzaki bądź my sami.
    Bardzo często przychodzą klienci, którzy odkryli na skórze swojego zwierzaka, jakieś dziwne "brodawki". Ci którzy widzą je po raz pierwszy są mocno przerażeni, bo często kojarzy im się to ze zmianami nowotworowymi. Na szczęście okazują się tylko zwykłym kleszczem.

    Kleszcze z drzew opadają niczym komandosi na plecy naszych pupili. Następnie poszukują najdelikatniejszych rejonów skóry aby mogły się przyssać i napoić ciepłą krwią.

W fazie ataku są malutkimi stworzonkami wielkości łebka od szpilki by po kilku dniach balangi osiągnąć wielkość dużej jagody. Najedzony kleszcz odpada i dalej na łonie przyrody odbywa dalszy swój cykl rozwojowy.

    Wydawało by się że cóż takiego - sam się przyczepi , sam się odczepi i po sprawie. Niestety tak nie jest. Najmniej przykrymi konsekwencjami jest świąd i zmiany skórne związane z mechanicznym uszkodzeniem skóry.

    Kleszcze w swej ślinie potrafią przenosić groźne bakterie i pasożyty: Kleszcze zarażone tym pierwotniakiem występują przede wszystkim na wschód od Wisły oraz na Pomorzu. Chociaż są bardzo ekspansywne i co roku zdobywają nowe przyczółki.

Babesia
    Najpoważniejszym z nich jest pasożyt z rodziny pierwotniaków Babesia. Jak to "pierwotniak" potrafi poczynić wiele szkód w naszym organizmie. Rozwija się wnaszych krwinkach powodując ich rozpad. Choroba zwana piroplazmozą wywoływana przez tego pasożyta objawia się bardzo wysoką gorączką, krwiomoczem, żółtaczką. Ma bardzo często gwałtowny przebiegi jeśli nie jest leczona na początku objawów najczęściej kończy się śmiercią.

Borelioza
    Drugim poważnym schorzeniem jest choroba bakteryjna wywołana przez krętka (bakteria) borelioza. Jest to choroba przewlekła która objawia się zapaleniem stawów i przewlekłymi kulawiznami.

Jak zatem walczyć zkleszczami?
Pierwsza rzecz:
kleszcza który jest w skórze należy usunąć.

nie:
Kiedyś zalecono smarowanie go masłem, eterem lub alkoholem aby go udusić, uśpić lub upić. Efekt jednak był taki że przed śmiercią kleszczw postaci wymiotów wydalał toksyczne substancję do organizmu żywiciela. W tej chwili odradza się takie postępowanie.

" style="color:#ff0000;font-weight:bold">tak:
 Najlepiej takiego kleszcza po prostu wykręcić tak jak śrubę przy pomocy pęsety lekarskiej lub specjalnej pęsety do wyciągania kleszczy.

To po - a co przed?

* W tej chwili na rynku jest szereg preparatów różnych firm, które nanosi się na skórę i które działają w organizmie zwierzęcia ok.1 miesiąca. Przy stosowaniu polecanych preparatów nawet jak kleszcz zdoła się przyczepić to po kilku godzinach odpada i nie zdąża zarażać żywiciela.
* Są też obroże przeciwkleszczowe,które działają dłużej (nawet do 7 miesięcy).Oczywiście te obroże są dosyć drogie ale wydatek się opłaca bo jest na cały sezon.Nie łudźmy się, że obroża kupiona w supermarkecie za 6 zł rozwiąże nasz problem z kleszczami. Odstraszają one trochę pchły na kleszcze wogóle nie działając.

    Dlatego zabezpieczmy nasze zwierzaki - zwłaszcza przed wakacyjnym wyjazdem na Mazury, wybrzeże, wschód.

 

autor: lek.wet. Zbigniew Mozga
LecznicaMałych ZwierzątZgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).