Wygraj walkę z wirusami
Wygraj walkę z wirusami

Cukrzyca kotów

   Cukrzyca jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym charakteryzującym się zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej, gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej, białkowej spowodowanej całkowitym lub względnym niedoborem insuliny.


    Insulina jest hormonem produkowanym przez trzustkę. Dzięki temu hormonowi następuje pobieranie glukozy z krwi przez komórki mięśniowe, wątrobowe tłuszczowe. Dzięki temu mechanizmowi organizmowi dostarczana jest energia potrzebna do wszelkich procesów życiowych. Przy zaburzeniu tych mechanizmów następuje występowanie bardzo wysokiego poziomu cukru we krwi i usuwanie go przez nerki. Organizm pozbawiony tego podstawowego źródła energii musi pobierać ją z rozpadu tłuszczu i białka. Powoduje to stopniowe wyniszczenie organizmu. Jednocześnie tworzą się ciała ketonowe -produkty zatruwające zwierze.

Wyróżnia się dwa typy cukrzycy:

1. Cukrzyca pierwotna

-Typ1 polegający na niszczeniu komórek trzustki przez własne komórki układu obronnego (jest to bardzo rzadka forma cukrzycy)
-Typ2: amyloidoza trzustki związana ze zmianami starczymi.

2. Cukrzyca wtórna
-Typ3 - jest ona spowodowana zaburzeniami hormonalnymi takimi jak
·    nadczynność tarczycy
·    nadczynność kory nadnercza
·    stosowaniem sterydów
·    stosowaniem antykoncepcji hormonalnej
·    wywołana długotrwałym stresem. Występowanie:
·    cukrzyca występuje najczęściej u kotów powyżej 10- tego roku życia
·    u samców częściej w związku z niższym fizjologicznym poziomem insuliny
·    u ras syjamskich i birmańskich.

Objawy
·    Nadmierne pragnienie
·    Wielomocz
·    Wzmożony apetyt
·    Postępujące chudnięcie
·    Powiększenie wątroby i nerek
·    Towarzyszące cukrzycy choroby skóry i układu moczowego.
·    Zaburzenia neurologiczne (trudności we wskakiwaniu, odwiedzenie kończyny miednicznej, opieranie się na całej stopie, trudności w chowaniu pazurów

    Oprócz charakterystycznych objawów w rozpoznaniu największe znaczenie ma badanie krwi na zawartość w niej glukozy. Zwykle wynosi ona grubo powyżej 200mg/% przy normie 100mg/%. Cukier obecny jest również w moczu. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że u zdrowego zestresowanego kota poziom ten może skoczyć do 350mg/%.
    Wyniki innych badań też są podwyższone i są związane z uszkodzeniem wątroby, nerek i wikłających stanów zapalnych.

Leczenie
    Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Nasze działania skupiają się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu cukru we krwi i zapewnienie w miarę komfortowego życia naszym pupilom. Leczenie cukrzycy rozpoczynamy od doustnych leków przeciwcukrzycowych.
    Oprócz typowych leków zaleca się podawanie  preparatów zawierających argininę i chrom.

Korzyści płynące ze stosowania tych leków to:
·    Mniejsze niebezpieczeństwo niedocukrzenia niż przy stosowaniu insuliny.
·    Nie musimy codziennie wykonywać iniekcji, którą u kota jest trudniej wykonać niż u psa Niestety nie zawsze taka terapia przynosi efekty i wtedy musimy przejść na insulinę. W terapii stosuje się insulinę lente. U kotów szybszy jest metabolizm insuliny w związku z tym stosuje się ją zazwyczaj dwa razy na dobę. Dawka wieczorna zazwyczaj jest o 25% niższa. U kotów w odróżnieniu od psów odstawienie insuliny na kilka dni nie powoduje tak drastycznych objawów kwasicy ketonowej. Jedynym warunkiem jest stały dostęp do wody i pokarmu. U ok.20%kotów może nastąpić remisja czyli wycofanie się objawów i wtedy należy odstawić insulinę. do góry

Żywienie
    Drugim bardzo ważnym zagadnieniem w kontroli cukrzycy jest żywienie. Zwierze powinno dostawać pokarm o stałej zawartości energetycznej.
    Zalecany jest pokarm zawierający bardzo wysokiej jakości białko i łatwostrawne węglowodany oraz wspomniany dodatek argininy i chromu. Można stosować również gotowe karmy dla kotów z cukrzycą. Maja one jednak wady (są drogie i niezbyt chętnie zjadane przez koty).
    Reżim pokarmowy trzeba ściśle utrzymywać gdyż zmiana żywienia powoduje skoki cukru we krwi, kwasice metaboliczną i śpiączkę.

Hipoglikemia
    Hipoglikemia -Nadmierny spadek cukru we krwi może spowodować utratę przytomności.

    Należy ją rozróżnić od tzw.: śpiączki cukrzycowej gdzie utrata przytomności jest spowodowana nadmiarem cukru w krwi.

Objawy hipoglikemii:
·    utrata przytomności,
·    szybkie narastanie objawów,
·    podwyższona temperatura ciała,
·    bladość błon śluzowych,
·    wzmożone odruchy,
·    rozszerzone źrenice,
·    reakcja na podanie glukozy lub cukru (zwierze po podaniu glukozy bardzo szybko powraca do przytomności)

Śpiączka cukrzycowa:
Objawy śpiączki cukrzycowej:
·    objawy narastają powoli,
·    obniżona temperatura ciała,
·    objawy tężca tylnego i ruchy pływackie,
·    błony śluzowe nastrzykane i suche,
·    charakterystyczny zapach acetonu z jamy ustnej świadczący o kwasicy,
·    źrenice prawidłowe,
·    brak reakcji na podanie glukozy czy cukru (podanie glukozy nie zaszkodzi zwierzęciu).

    W leczeniu cukrzycy niezmiernie ważne jest zrozumienie tej choroby przez właściciela i ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym. Właściciel musi się nauczyć samodzielnie wykonywać wkłucia. Najlepiej aby pierwszy raz wykonał je w obecności lekarza.

Stosowanie insuliny
    Chciałbym też podać kilka istotnych uwag odnośnie stosowania insuliny:
·    Insulinę należy przetrzymywać w lodówce (w pozycji leżącej).
·    Otwartą ampułkę można używać góra 30-40 dni.
·    Nie można insuliny absolutnie silnie mieszać gdyż bardzo szybko traci swoje właściwości (należy delikatnie mieszać ruchami kolistymi).
·    Insuliny wieprzowe można rozcieńczać roztworem soli fizjologicznej(rozcieńczona insulina może być używana góra 2 tygodnie).
·    Strzykawki do podawania insuliny można użyć góra 4 razy(potem plastik strzykawki wchodzi w reakcje z insuliną i ta traci wartość).

Niezwykle istotny też jest okresowy pomiar glukozy przez właściciela.

    Raz na 6 tygodni dobrze jest wykonać badanie laboratoryjne krwi na zawartość glukozy (powinno się badać w szczycie działania insuliny a więc w 6-8 godzin po podaniu).Właściciel powinien natomiast kontrolować poziom glukozy i ciał ketonowych badając mocz paskami testowymi. Należy też kontrolować masę ciała ważąc kota raz na dwa tygodnie. Dzięki tak prowadzonemu zwierzęciu zapewnimy mu kilka lat życia w miarę dobrych warunkach zdrowotnych. Nie leczona lub źle leczona cukrzyca zazwyczaj wciągu kilku miesięcy kończy się śmiercią.
 

autor: lek. wet. Zbigniew Mozga
Lecznica Małych Zwierząt

 
Zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170) oraz zmianami z dnia 9.05.2007 r. (Dz. U. Nr 99, poz. 662) za naruszenie praw własności poprzez kopiowanie, powielanie i rozpowszechnianie przedstawionych na stronach Veterynaria.pl, Vetforum.pl, Sklep.Veterynaria.pl treści bez zgody właściciela grozi grzywna oraz kara pozbawienia wolności od 6 m-cy do lat 5 (art. 115.1).