Narzędia-Weterynaryjne.pl
Narzędia-Weterynaryjne.pl
Reklama
Szampon dla psów i kotów z naturalnymi odżywkami Pearl Cosmetics

Czy kot pamięta?

Niektórym ludziom wydaje się, że kocie zachowania są sprawą tylko i wyłącznie posiadanego przez nie bagażu genetycznego. Nic bardziej mylnego. Oczywiście koty, tak samo jako każdy inny gatunek, są w jakiś sposób ograniczone przez swoje wrodzone cechy genetyczne. Także kot nigdy nie nauczy się algebry, tak samo jak człowiek nigdy nie usłyszy ultradźwięków wydawanych przez mysz. Nie oznacza to jednak, że ich pamięć jest mniej sprawna od naszej.

 Wystarczy podać prosty przykład. Pewnego dnia wyciągamy z szafy transporter naszego kociaka, bo zbliża się czas wizyty kontrolnej u lekarza weterynarii. Co robi nasz kot? chowa się w najciemniejszym, najdalszym kącie, żeby tylko go nie znaleźć. Dlaczego? Bo ma zakodowane w pamięci, że pół roku temu, kiedy ostatnio widział transporter, został zabrany do lekarza i wcale mu się to nie podobało.

Koty są wspaniałymi obserwatorami. Śledzą one nasze zachowania, gesty, ruchy i zapamiętują sygnały jakie ze sobą niosą. Nie bagatelizujmy kociej pamięci - jeśli coś zdarzyło się kilka lat temu, kot pamięta to jakby miało miejsce wczoraj.